Ozurgeti miestas

Ozurgeti (ოზურგეთი) - respublikinio pavaldumo (nuo 2014 metų) miestas, Gurijos istorinė ir dabartinė sostinė, srities ir municipaliteto administracinis centras.
Keliai Ozurgeti jungia su Ureki (23 km), Lančchuti (31 km), Čochatauri (28 km) ir Kobuleti (27 km). Miestas yra 313 km nuo Tbilisio, 90 km nuo Kutaisio, 57 km nuo Batumio ir 45 km nuo Poti. Iki miesto ateina geležinkelio atšaka iš Natanebi.

Ozurgeti yra lygumoje tarp Bžuži ir Natanebi upių, nuo 50 m iki 200 m aukštyje. Miestas iš rytų į vakarus ištįsęs apie 7 km. Vidutinė metinė temperatūra 13,3° C. Per miestą teka 4 nedidelės upės (Bazrisckali, Agidakva ir kt.). Miestas dalinamas į kelioliką rajonų: Centrinis rajonas, Basra, Zvani, Ekadia, Anaseuli, Laše-Gakiruli, Moidanache, Seri.
Miestas išsidėstęs ant trijų terasų: žemutinėje stovi pagrindinės parduotuvės, turgūs; vidurinėje terasoje stovi teatras, muziejus, visuomeniniai ir administraciniai pastatai; aukštutinėje terasoje - gyvenamieji rajonai (Zvani, Moidanache). Miesto pietuose prie miesto prijungti kaimai, vėliau tapo miesto rajonu Ekadia, dar toliau - ant kalvų stovi Anaseuli.

Ozurgeti panorama Ozurgeti geležinkelio stotis Ozurgeti dramos teatras
Ozurgeti panorama Ozurgeti geležinkelio stotis Ozurgeti dramos teatras
Author:G.N. Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič

Istoriniuose šaltiniuose miestas minimas nuo XVI amžiaus. Vėlyvaisiais viduramžiais Ozurgeti buvo Gurijos kunigaikštystės sostinė, čia buvo kunigaikščių žiemos rezidencija. XIX amžiaus pradžioje mieste gyveno 1766 žmonės. Ozurgeti miesto teises gavo 1846 metais, tuo metu mieste gyveno tik 306 žmonės. Miestui tapus srities centru ir jame įsikūrus rusų kariuomenei, miesto gyventojų skaičius padidėjo, jame atsirado karo ligoninė, vaistinė, mokykla. 1886 metais mieste gyveno 1472 žmonės, 1911 metais - 7341 žmogus, 1917 metais - 5174 žmonės. 1914 mieste pastatytas 250 vietų teatras.

Gruzija

1923 metais į miestą nutiesta geležinkelio atšaka, 1926 metais atidarytas šilko audinių fabrikas, vėliau - arbatos apdirbimo fabrikas, 1930 metais Respublikinis Arbatos ir Subtropinių augalų tyrimo institutas. 1934 metais miestas pervadintas į Macharadze. 1939 metais pastatytas dabartinis teatro pastatas. 1989 metais miestui gražintas senasis pavadinimas, nugriautas Macharadze paminklas.
Mieste 2010 metais gyveno 20 636 žmonės; 94% gruzinai, 4% armėnai, 1,5% rusai.

Ozurgeti pagrindinė aikštė Ozurgeti muziejus Skveras Ozurgeti centre
Ozurgeti pagrindinė aikštė Ozurgeti muziejus Skveras Ozurgeti centre
Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič

Ozurgeti jaukus, žalias nedidelis miestas, jame daug kavinių, parduotuvių ir interneto kavinių. Miesto turistinė infrastruktūra geriau išsivysčiusi negu daugelio panašaus dydžio kitų Gruzijos miestų.
Miesto centrinio rajono šiaurėje yra geležinkelio stotis. Iš jos kasdien 9:35 ir 21:00 išvyksta traukiniai į Tbilisį (kelyje 8-9 val.), ir 8:00 - traukinys į Batumi (kelyje 2 val.). Iš Tbilisio traukiniai atvyksta 6:35 ir 17:05, iš Batumio - 19:50.
Priešais stotį yra aikštė, joje keletas taksi, aplink ją keletas parduotuvių. Į vakarus nuo aikštės nueina kelias į Poti.
Nuo aikštės į pietus eina viena iš pagrindinių miesto gatvių - Čavčavadze. Joje jaukus baras "Natachtari", kiek piečiau - didelis stiklinis policijos pastatas, dar toliau gatve pasieksime aikštę, kurios dešinėje didelis skveras-parkas, kairėje - didelis, pompastiškas teatro pastatas.
Aikštės šiaurės vakarų pusėje - "Chačiapuri namai" - nebloga vieta pavalgyti.
Prie pietinės aikštės pusės stovi keistokas pastatas, panašus į bunkerį be langų. Tai Ozurgeti istorijos muziejus, adresas Čanturija gatvė, Nr.1, muziejus veikia kasdien, išskyrus pirmadienius, 10:00-18:00. Įėjimas nemokamas.
Muziejuje eksponuojami neolito, Bronzos amžiaus, antikos, viduramžių laikotarpių radiniai, jų tarpe bronziniai kolchų kirviai, numizmatikos kolekcija, ginklai ir kt.
Į šiaurės rytus nuo aikštės, už teatro, Rustaveli gatvėje Nr.6 yra Ozurgeti Meno Centras, veikiantis kasdien, išskyrus šeštadienius ir sekmadienius, 10:00-17:00. Bilieto kaina 50 tetri. Muziejuje galima pamatyti Gruzijos menininkų darbus ir liaudies meistrų rankdarbius.
Vakarinėje aikštės pusėje prasideda ilgas skveras vadinamas Platanų sodu, už skvero - pagrindinė, nesenos statybos, Ozurgeti cerkvė, už jos - nedidelis parkas. Aplink skverą ir parką yra keletas restoranų ir kavinių.

Ozurgeti cerkvė Naujasis Ozurgeti turgus Ozurgeti policijos pastatas
Ozurgeti cerkvė Naujasis Ozurgeti turgus Ozurgeti policijos pastatas
Author:Archil Kikvadze Author:Pogromca Gašnič Author:Pogromca Gašnič

Skvero pietinėje pusėje stovi buvusio "Guria" viešbučio pastatas, jo pirmame aukšte yra restoranas.
Pro vakarinę parko pusę einančioje Balandžio 9-osios gatvėje, į šiaurės vakarus nuo parko, yra nedideli, dviejų aukštų, 1873 metais pastatyti kunigaikščio Dmitri Gurieli rūmai. 1971-1991 metais čia buvo bolševiko Macharadze muziejus, dabar - vyskupo rezidencija. 2008 metais pastatas suremontuotas.
Eidami prie muziejaus prasidedančia Čanturija gatve, praėję restoraną dešinėje, keleto bankų filialus, už 350 m nuo muziejaus, kairėje gatvės pusėje rasime nemažą, veikiantį senąjį turgų. Dar už 100 m, dešinėje gatvės pusėje pamatysime didelį naujojo turgaus pastatą. Prie turgų yrą keletas maitinimo įstaigų.
Jeigu nuo teatro aikštės eisime Čavčavadze gatve į pietus, tai už 200 m pasieksime didelį kelio žiedą. Prie jo keletas parduotuvių ir maitinimo įstaigų. Į rytus nuo žiedo eina Agmašenebeli gatvė, už miesto pavirstanti keliu į Čochatauri, jos pradžioje, prie žiedo yra autobusų stotis.
Už 1,2 km nuo žiedo, Agmašenebeli gatvėje, pamatysite rodyklę į dešinę, į kelią, kuriuo galima pasiekti Šemokmedi vienuolyną.
Nuo žiedo į vakarus (už 300 m pasuka į pietus) eina kelias į Batumį. Už 500 m kelias tiltu kerta Bžuži upę - tai miesto riba.
Miesto pietinėje dalyje, Guria gatvėje Nr.17 yra nedidelis Brooks viešbutis-svečių namai.
Mieste veikia keletas interneto kavinių, vietomis galima pagauti Wi-Fi.
Pavalgyti mieste galima greito valgio užkandinėse ir maitinimo įstaigose, chaotiškai išsimėčiusiose po miesto centrą. Kainos, gal kiek mažesnės negu Kutaisyje, masiškai prekiaujama chačiapuriais, netgi adžariškais.
Vynas - silpnoji Gurijos vieta. Čia auginamos beveik tik Izabela-Odesa vynuogės. Naujajame turguje parduoda pilstomą šį vyną (apie 2 GEL/litras).

© 2016 J.D.Endriukaitis