Zegaani

Zegaani (ზეგაანი) - kaimas Alazani slėnio pietvakariniame pakraštyje, Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Čermischevi upės dešiniajame krante, 460 m virš jūros lygio, prie kelio Gurdžaani-Telavi, 8 km į vakarus nuo Gurdžaani. 2002 metais kaime gyveno 610 žmonių.
Kaime yra XIX amžiuje pastatyta vyno gamykla "Chateau Zegaani", dabar seniausia municipalitete.

2 km į vakarus nuo Zegaani (kaime yra rodyklė) yra VI-VII amžiaus vienuolynas su XVI-XVII amžiaus freskomis, ir labai graži, mažytė Šv.Marine cerkvė.
Prie kaimo dar yra vėlyvaisiais viduramžiais pastatytos Šv.Giorgi ir Kvirackoveli Kašueti cerkvės.

Zegaani vienuolynas. Šv.Marine cerkvė Zegaani vienuolynas Zegaani vienuolynas
Zegaani vienuolynas. Šv.Marine cerkvė Zegaani vienuolynas Zegaani vienuolynas
Author:David Galegashvili Author:David Galegashvili Author:ისტორიულ-გეოგრაფიუ

"Chateau Zegaani" kompanijai priklauso vyno gamykla Zeaagani kaime, pati seniausia Gurdžaani municipalitete. Kadaise, karalius Irakli II padovanojo šias vietas kunigaikščiams Čavčavadze, kurie vėliau čia įkūrė vyno gamyklą. Senasis gamyklos pastatas išliko iki šiol.
Zegaani vyno gamykloje pirmą kartą buvo pagamintas "Achašeni" vynas, čia gaminamas iki šiol. Be jo, gamykloje gaminami "Mukuzani" ir "Rkaciteli" vynai, čia galima paragauti klasikinio nefiltruoto "Mukuzani" vyno.
Sovietiniais laikais tai buvo labai didelė vyno gamykla, joje galima pamatyti ąžuolines vyno statines pagamintas 1980 metais, senus vynuogių presus. Statinės jau nebenaudojamos, saugomos kaip muziejaus eksponatai.

Gruzija

Dabar gamykla žymiai mažesnė, kai kurie pastatai apleisti. Įėjus pro pagrindinius vartus kairėje galima pamatyti minėtas ąžuolines statines, dešinėje - 2 tonų talpos šiuolaikines cisternas, kiek toliau - senovinis plytinis vyno gamyklos pastatas. Pastate yra specialus vyno rūsys, jame ąžuolinės statinės su vynu ir staliukai vyno degustacijai.
Vyno gamyklos parke yra senas namas, kadaise priklausęs kunigaikščiams Čavčavadze, dabar paverstas nedideliais, 6 vietų, svečių namais.
Parke, kitame name su židiniu ir, gali būti, Pirosmani paveikslu, kartais rengiamos vaišės atvykstančioms ekskursijoms. "Chateau Zegaani" - viena iš nedaugelio vyno gamyklų Gruzijoje, kuri ne tik priima ekskursijas, bet ir maitina jas.

Zegaani vienuolynas Zegaani vienuolynas Zegaani vienuolynas
Zegaani vienuolynas Zegaani vienuolynas Zegaani vienuolynas
Author:giorgi_kalandadze Author:Gogita Author:Gogita

Zegaani vienuolynas yra Čeremischevi upės slėnyje, miške, 2 km į vakarus nuo Zegaani kaimo. Vienuolyne yra VI-VII amžiaus Kvelacminda (Visų Šventųjų) bazilika, viduramžių cerkvė, valgymo salė, vyno rūsiai, ūkiniai pastatai ir pastatų griuvėsiai. Vienuolyną supa neaukšta akmeninė tvora.
Netoli vienuolyno, miške, yra nuostabi miniatiūrinė V amžiaus Šv.Marine cerkvė. Cerkvė kryžiaus plano, pastatyta iš tašytų akmenų, čerpių stogu. Cerkvės viduje išlikusios vėlesnių laikų (manoma XV amžiaus) freskos.

© 2015 J.D.Endriukaitis