Šaumiani

Šaumiani (შაუმიანი) (iki 1932 metų Šulaveri) - miestelis prie Šulaveri upės (Chrami dešiniojo intako), 14 km į pietus nuo Marneuli. 2002 metais miestelyje gyveno 3630 žmonių.
Šaumiani - savotiška armėnų gyvenamos vietovės Šulaveri upės slėnyje sostinė. Anksčiau vadinosi, kaip ir upė - Šulaveri, nuo 1880 metų buvo Tifliso gubernijos Borčala valsčiaus administracinis centras. Miestelis 1932 metais Baku komisaro garbei pervadintas į Šaumiani. Istoriniu miestelio pavadinimu dabar vadinama gyvenvietė prie geležinkelio stoties, 7 km į šiaurės rytus nuo Šaumiani.

Šaumiani, pagal gyventojų skaičių, kaimas, bet armėnai moka ir kaimus paversti miesteliais, tad kažkuo Šaumiani daugiau panašus į miestą, kaip Marneuli su restoranais ir bankų filialais.
Šaumiani - primirštas, kiek apleistas miestelis, savotiškas sovietinių laikų draustinis. Miestelyje galima pamatyti kooperatyvų iškabas, senus lozungus ir piešinius. Šaumiani - visiškai nepanašus į Gruziją, nuo gyventojų kalbos iki mentaliteto.

Didi Šulaveri (Šaumiani) Didi Šulaveri (Šaumiani) Didi Šulaveri (Šaumiani)
Didi Šulaveri (Šaumiani) Didi Šulaveri (Šaumiani) Didi Šulaveri (Šaumiani)
Author:Archil Kikvadze Author:Archil Kikvadze Author:fhcerb

Ypatingų įžymybių miestelyje nėra. Anksčiau Šaumiani buvo dvi cerkvės - rusų ir armėnų. Rusų cerkvė dalinai perstatyta, paversta klubu. Armėnų Šv.Marijos cerkvė išsilaikė geriau, nors atrodo keistokai. Kupolo pagrindas pastatytas iš rudo tufo, sienos išlygintos betonu. Cerkvės viduje yra keletas armėniškų chačkarų.
Miestelis ištįsęs Šulaveri upės krantuose apie 4 km. Pietiniame jo pakraštyje buvo sovietų karinis dalinys, dabar čia apgyvendino pabėgėlius, atsirado gruzinų gyvenama miestelio dalis. Kaimo šiaurinėje dalyje yra keletas chinkalinių, centre - tik parduotuvės.

Gruzija

Netoli miestelio yra gražios uolos, po jas gali būti įdomu palaipioti. Virš miestelio, kalno šlaite, yra stipriai apgriuvusi armėnų Surb Gevork cerkvė, prie jos yra didelės senovinės kapinės. Cerkvė veikianti, jos vidus, kaip įprasta armėnams, paverstas įvairių ikonų, atvirukų, skudurėlių paroda-sandėliu. Kiek aukščiau, kalno šlaite - kita armėnų Surb Sarkis cerkvė.

Šaumiani miestelis Šaumiani. Surb Gevork cerkvė Šaumiani. Surb Gevork cerkvė
Šaumiani miestelis Šaumiani. Surb Gevork cerkvė Šaumiani. Surb Gevork cerkvė
© 2015 J.D.Endriukaitis