Caiši soboras. Samegrelo

Caiši katedra (ცაიშის საკათედრო ტაძარი) - senovinė X amžiaus cerkvė prie Caiši kaimo, netoli Zugdidi, Zugdidi-Caiši vyskupijos centras. Cerkvė nedidelė, pasislėpusi tarp palmių netoli kelio Kutaisi-Zugdidi.
Caiši vyskupija viena seniausių Gruzijoje, jau VI-VII amžiuose čia buvo vyskupo rezidencija. Kada čia buvo pastatyta pirmoji katedra nežinoma. Žinoma, kad X amžiuje čia stovėjo bazilika, perstatyta į kupolinę cerkvę XIII-XIV amžiuje, kuri stovi dabar.

Pagal dabartinę išvaizdą galima spręsti, kad katedrą keletą kartų remontavo ir perdirbinėjo. Katedra nukentėjo nuo žemės drebėjimo 1614 metais, ir vyskupas Malachija Gurieli ją atstatė. Išlikusiose šaltiniuose nuo XI amžiaus iki 1823 metų minima apie 20 Caiši vyskupų. Garsiausi tarp jų buvo Malachi Gurieli (1612-1639) ir Čikovani (1777-1823).

Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras.
Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras.
Author:tengiz shanava Author:tengiz shanava Author:tengiz shanava

Dabar čia yra katedra, akmeninė tvora ir vartai su varpine. Cerkvės kieme - gražus subtropinis sodas su palmėmis, tykus, be žmonių. Cerkvės planas labai paprastas - stačiakampis su pusiau apvalia apsida. Kupolo būgnas laikosi ant atraminių stulpų, yra chorai. Akmeninių laiptų į juos nėra, galima spręsti, kad į juos užlipdavo medinėmis kopėčiomis.

Gruzija

Cerkvės viduje yra išlikę blogai išsilaikę XVII amžiaus pradžios freskų fragmentai.
Nuo XIV amžiaus cerkvės kriptoje laidojo kunigaikščių Dadiani giminės atstovus.

Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras.
Megrelija. Caiši soboras. Megrelija. Caiši soboras. Jumi upė ir Caiši soboras.
Author:levan japoshvili Author:Eldar Izoria Author:Eldar Izoria

Katedra yra Caiši kaime, 1,4 km nuo kelio Kutaisi-Zugdidi, 11 km į pietus nuo Zugdidi miesto. Jeigu važiuoti į Zugdidį iš Kutaisio, tai 700 m už tilto per Džumi upę, Caiši kaime, bus posūkis į dešinę. Už 1,1 km duobėto žvyrkelio bus tiltas per Džumi upę. Už tilto iki cerkvės dar 300 m į kalną. Prie kelio eina vamzdžiai su stipraus kvapo mineraliniu vandeniu.

© 2014 J.D.Endriukaitis