Chada tarpeklis

Chada tarpeklio žemėlapis

Chada tarpeklis (ხადა) - viena iš Aragvi tarpeklio šoninių atšakų. Tarpeklis yra istorinės srities Mtiuleti dalis, jame gyvena mtiulai, ir nedaug chevsurų persikėlusių čia iš Chevsuretijos. Gana "laukinė" Dušeti municipaliteto dalis, apie ją mažai žinoma, nors tarpeklis yra netoli Gruzinų Karo kelio ir Gudauri slidinėjimo trasų. Patekti į tarpeklį nėra sunku.
Tarpeklis neilgas, apie 7 km nuo pirmo iki paskutinio kaimo, visas tarpeklio ilgis apie 12 km. Tarpekliu teka Chadickali upė, kairysis upės Mtiuleti Aragvi intakas. Tarpeklyje yra apie 12 kaimų, daugumoje jų gyvenami tik vasarą, tik Bedoni kaime gyvenama visus metus. Anksčiau žmonės gyveno aukščiau, arčiau kalnagūbrių, dabar po truputį leidžiasi žemyn, todėl aukštutiniai kaimai tuštėja, o Bedoni kaimas didėja.
Chada tarpeklyje nemažai akmeninių gynybinių bokštų. Vietiniai gyventojai pasakoja, kad kadaise jų buvo apie 60, dabar kiek mažiau. Dauguma bokštų yra aukštai tarpeklio šlaituose, lipti iki jų sunkoka.

Į tarpeklį patenkama nuo Gruzinų Karo kelio prie Kvašeti pasukus į šiaurę. Pervažiavus tiltą per Mtiuleti Aragvi upę pateksime į Bedoni (ბედონი) kaimą, už 2,5 km tarpeklis pasuka į šiaurę, ten kelio dešinėje pusėje yra mineralinio vandens šaltinis - jį galima pastebėti pagal rūdžių spalvos nuosėdas. Vanduo truputį prisotintas anglies dvideginiu, jame daug geležies, vieniems šis vanduo patinka, kitiems nelabai. Anksčiau prie šaltinio stovėjo nedidelė cerkvė, dabar iš jos beliko pamatai. Aukštai ant kalno stovi bokštas, iš apačios jo beveik nesimato.
Toliau kelias eina dešiniuoju Chadickali upės krantu, toliau pereina į kitą upės krantą, pasuka dešinėn ir kyla šlaitu į viršų iki Gomurni kaimo. Šalia jo yra dar du kaimai, kaime sena cerkvė.
Prie kaimo, šalia kelio yra neįprasto bokšto, pastatyto iš didžiulių akmens blokų, be skiedinio, griuvėsiai, kažkuo primenantys megalito statinius. Įprastai šiose vietose bokštai pastatyti iš skalūno ar nedidelių akmenų.
Iš Gomurni kaimo kelias kyla tarpekliu į viršų, pro Beniani-Begoni kaimą, iki paskutinio kaimo tarpeklyje - Ckere. Prieš Beniani-Begoni kaimą yra posūkis į dešinę, kelias neužilgo pasiekia Iucho kaimą. Kaimas mažytis, jame gyvena 2-3 žmonės.

Bokštai Chada tarpeklyje Bokštai Chada tarpeklyje Bokštai Chada tarpeklyje
Bokštai Chada tarpeklyje Bokštai Chada tarpeklyje Bokštai Chada tarpeklyje
Author:franek2 Author:franek2 Author:franek2

Iucho kaime dabar tik trys namai ir neblogai išsilaikęs bokštas. Pirmoji čia, apytiksliai X amžiuje, atsikėlė Irjauli šeima, kuri greičiausiai ir pastatė šį bokštą. Kiek vėliau, XII ar XIII amžiuje, iš Šatili čia atsikėlė chevsurų Sisauri šeima. Dabar čia gyvena tik Sisauri, bet ir jie žiemoja Tbilisyje.

Gruzija

Iucho kaimo bokštas yra šioms vietoms truputį neįprastos architektūros - priekinėje jo pusėje yra įprasti kampai, o užpakalinė pusė suapvalinta. Bokšto viršaus nėra. Prie įėjimo kabo nedidelis varpas, gali būti, kad bokštas naudojamas kaip maldos namai.
Iš Iucho kaimo gerai matosi Lomisi kalnas ir Šv.Giorgi cerkvė šalia jo.
Chada tarpeklyje pamatysime keliolika bokštų ir mineralinio vandens šaltinių, ir, aišku, nuostabius kalnų peizažus.

Bokštai Chada tarpeklyje Bokštas Iucho kaime Bokštas Ckere kaime
Bokštai Chada tarpeklyje Bokštas Iucho kaime Bokštas Ckere kaime
Author:Mtiuli777 Author:Mtiuli777 Author:xadeli
© 2015 J.D.Endriukaitis