Vedžini

Vedžini (ვეჯინი) - kaimas Gombori kalnagūbrio šiaurės rytiniuose šlaituose, Alazani slėnio pakraštyje, 420 m aukštyje, prie kelio Telavi-Bakurciche, 4 km į pietryčius nuo Gurdžaani. 3850 gyventojų (2002).
Vedžini XVIII amžiuje mini Vachušti Bagrationi: "Nuo Alazani į vakarus, šalto kalno papėdėje, yra Vedžini".

Istoriniuose šaltiniuose Vedžini pirmą kartą minimas Abchazijos karaliaus Konstantino (893-922) žygio į Hereti aprašyme. X amžiuje Vedžini priklausė Hereti, XI amžiuje buvo vienas iš Kachetijos karalystės centrų. XI amžiaus 80-aisiais Vedžini tvirtovę nesėkmingai bandė užimti karalius Giorgi II (1072-1089). XVII amžiuje Vedžini valdė kunigaikščiai Andronikašvili.

Vedžini. Šv.Petro ir Pauliaus cerkvė Vedžini Kvelacminda cerkvė Vedžini Kvelacminda cerkvė
Vedžini. Šv.Petro ir Pauliaus cerkvė Vedžini Kvelacminda cerkvė Vedžini Kvelacminda cerkvė
Author:ისტორიულ-გეოგრაფიული
ტურები საქართველოში
Author:ninidati Author:Lasha_Gabelia

Nuo kaimo į vakarus, nedidelės upės tarpekliu, eina kelias į kalnus (prie kelio Gurdžaani-Bakurciche yra rodyklė į vienuolyną). Važiuojant keliu, maždaug už 850 m kaimas baigiasi, dar už 800 m kelio dešinėje pusėje stovi nedidelė Šv.Petro ir Povilo cerkvė, daug kartų perstatyta, dabar suremontuota. Cerkvėje rastas akmuo su XVI amžiaus užrašu.

Gruzija

Už 350 m nuo cerkvės, kairėje kelio pusėje - Dedata moterų vienuolynas, jame - Kvelacminda cerkvė. Cerkvė pastatyta iš nedidelių akmenų ir plytų, XVII amžiuje perstatyta į cerkvę su kupolu.
Kitoje tarpeklio pusėje, 200 m tiesiaja į pietus nuo vienuolyno, stovi gerai išsilaikęs pilis-bokštas, šalia jo - nedidelės Šv.Giorgi cerkvės griuvėsiai.

Dedata vienuolynas ir pilis-bokštas Vedžini bokštas Vedžini. Šv.Giorgi cerkvė
Vedžini Dedata vienuolynas ir pilis-bokštas Vedžini pilis-bokštas Vedžini. Šv.Giorgi cerkvė
Author:ისტორიულ-გეოგრაფიული
ტურები საქართველოში
Author:Lasha_Gabelia Author:ისტორიულ-გეოგრაფიული
ტურები საქართველოში

Už 700 m keliu į vakarus nuo moterų vienuolyno, ant kalno stovi veikiantis Amaglebi vienuolynas kuriame yra trys cerkvės: Amaglebi (Kristaus žengimo į Dangų), Aghdgomi (Kristaus prisikėlimo) ir Šv.Marijos.
Amaglebi cerkvė pastatyta iš nedidelių akmenų, jos viduje, ant rytinės sienos išliko XVI-XVII amžiaus freskos. Į vakarus nuo cerkvės yra iš akmenų ir plytų pastatyta XV amžiaus dviejų aukštų varpinė. Į pietus nuo varpinės stovi nedidelė Aghdgomi cerkvė, prie jos dviejų aukštų XIX amžiaus varpinė, netoliese stovi Šv.Marijos cerkvė.

Vedžini Amaglebi vienuolynas Vedžini Amaglebi vienuolynas Vedžini Amaglebi vienuolynas
Vedžini Amaglebi vienuolynas Vedžini Amaglebi vienuolynas Vedžini Amaglebi vienuolynas
Author:ninidati Author:Lasha_Gabelia Author:Stettiner

50 m į pietus nuo vienuolyno yra Vedžini tvirtovės liekanos. Manoma, kad tvirtovė pastatyta ankstyvaisiais viduramžiais, keletą kartų remontuota ir perstatyta, paskutinį kartą - XVIII amžiuje. Dabar iš tvirtovės išliko tik apgriuvęs vienas bokštas ir keletas sienų fragmentų.
Kalnas ant kurio stovi vienuolynas - geriausia Gurdžaani municipaliteto apžvalgos aikštelė. Geru oru iš čia matosi Didžiojo Kaukazo kalnagūbris, Alazani slėnis, Kvareli, Lagodechi ir dalis Azerbaidžano.

© 2015 J.D.Endriukaitis