Gremi pilis, senovinis miestas, cerkvės

Gremi (გრემი) - kaimas Alazani slėnio šiauriniame pakaštyje, Incoba (Alazani kairiojo intako) upės slėnyje, dešiniajame krante, 480 m aukštyje, 14 km į vakarus nuo Kvareli. 2002 metais kaime gyveno 977 žmonės.
Kaime, kapinėse, yra Adronikašvili cerkvė, netoliese Adronikašvili rūmai, XVIII amžiaus Šv.Giorgi cerkvė, Šv.Mariami cerkvė, Šv.Petro ir Pauliaus cerkvė, Gremi senovinis miestas, ir Arckangelo cerkvių kompleksas vadinamas Gremi pilimi.

Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi tvirtovė ir cerkvė
Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi tvirtovė ir cerkvė
Author:Beka Sulaberidze Author:Pietro75 Author:Raki_Man

XVI amžiaus Gremi pilis - populiarus Kachetijos turistinis objektas. Iš tikro tai ne pilis, o cerkvių kompleksas. Gremi - Kachetijos vizitinė kortelė, čia atveža visus turistus. Gremi konkuruoja su Ananuri dėl garsiausios Gruzijos pilies vardo. Gremi populiarumas man ne visiškai suprantamas, nors kompleksas tikrai gražus.
Gremi 1466-76 metais savo sostine padarė Kachetijos karalius Giorgi. Metraštyje rašoma: "Gremi pavertė er-kachų sostinės miestu ir pastatė didelius rūmus". 1520 metais Kachetijos karaliumi tapo Levanas, kurio žmona Tinatin įkūrė Naujosios Šuamtos vienuolyną. Jų vestuvės įvyko Gremi. Tuo metu miestas buvo nemažas, jo centre, ant uolos buvo pastatyti įtvirtinimai. 1565 metais ant tos uolos pastatė Archangelo cerkvę, įkūrė Archangelo vienuolyną.

Karalius Levanas numirė 1574 metais, palaidotas Archangelo cerkvėje (ne Alaverdi vienuolyne, kaip buvo įprasta tuo metu).
1615 metais įsiveržusi persų šacho Abbaso kariuomenė sudegino keletą Kachetijos miestų, tame tarpe ir Gremi. Miestas po beveik šimto metų egzistavimo buvo visiškai sunaikintas. Archangelo cerkvė ir varpinė išliko, dabar šį kompleksą vadina Gremi pilimi. Miesto liekanos dar buvo matomos ilgą laiką - XIX amžiaus pabaigos - XX amžiaus pradžios Brokhauzo enciklopedijoje rašoma: "Prie kaimo yra senovinio miesto Gremi griuvėsiai, buvusio apie 2 varstų pločio ir ilgio; dešimties senovinių cerkvių liekanos, ant kurių sienų armėniški, gruziniški ir arabiški užrašai ir ornamentai..".
Paskutiniais Gremi miesto gyvavimo metais jame gyveno kankinė Ketevan, ją 1624 metais nužudė persai. Nuo to laiko ji laikoma Gremi globėja ir Archangelo cerkvėje jai vyksta kasdieninės pamaldos.
Archangelo vienuolynas dar veikė XX amžiaus 40-aisiais metais, jame gyveno 2 rusų vienuoliai, vėliau sovietų valdžia juos išvarė. 1999 metais vienuolynas atkurtas.
Paskutiniaisiais metais vietą sutvarkė, pastatė automobilių stovėjimo aikštelę, stendus su informacija ir žemėlapiais, iki 2012 metų atstatė kai kuriuos senojo miesto pastatus.

Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi cerkvė
Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi tvirtovė ir cerkvė Gremi cerkvė
Author:LookAttt heStarss Author:ninogoglika Author:antokeli

Buvusio Gremi miesto vietoje yra "pilis" ir kai kurie atstatyti miesto pastatai. Gremi pilis yra virš kelio Kvareli-Talevi, čia yra automobilių stovėjimo aikštelė, prie jos dažnai prekiaujama suvenyrais. Nuo aikštelės į pilį veda laipteliai. Komplekso teritorija aptverta neaukšta siena, už jos yra Archangelo cerkvė, 3 aukštų varpinė-bokštas, kuriame įsikūręs muziejus.
Kaip ir daugelis to laikotarpio cerkvių Gruzijoje, cerkvė pastatyta iš plytų, jos planas - kryžiaus-kupolo. Cerkvės viduje yra XVI amžiaus freskos. Karaliaus Levano kapas yra dešiniame nuo įėjimo kampe, niekaip nepažymėtas. Karaliaus atvaizdas yra ir freskose.
Šalia cerkvės yra muziejus dirbantis kasdien, išskyrus pirmadienius nuo 11:00 iki 18:00. Bilietas kainuoja 3 GEL. Muziejų sudaro archeologijos ekspozicija ir bokštas, galima pakilti į pat jo viršų. Muziejuje eksponuojama keramika, bronziniai kirviai ir kiti archeologiniai radiniai iš Nekresi ir Gremi miestį. Gana įdomu.

Gruzija

Bokštas irgi įdomus, jame yra išlikusios senovinio tualeto patalpos, aikštelė bokšto viršuje siaura ir maža. Iš bokšto yra slaptas požeminis tunelis nuvedantis prie dabartinio kelio.
Komplekso teritorijoje dar yra ūkiniai pastatai, rūsys.
Į vakarus nuo pilies yra nemaži buvusio miesto kvartalai, 2012 metais restauruoti. Atstatyta pirtis, ir kiti pastatai. Yra vyno parduotuvė, nedidelis parkas su fontanu ir nedidelė cerkvė.
Gremi pilis yra vienuolynas, jis turi savo šventę Gremkalakoba, švenčiamą balandžio 28 dieną.

Gremi senovinis miestas Gremi cerkvės freska Gremi senovinis miestas
Gremi senovinis miestas Gremi cerkvės freska Gremi senovinis miestas
Author:Beka Sulaberidze Author:Zangala Author:Beka Sulaberidze

Gremi pilis yra 20 km nuo Telavi centro ir 16 km nuo pietinio išvažiavimo iš Kvareli. Visos mašinos važiuojančios šiuo keliu pravažiuoja pro pilį. Pilis gerai matoma ir ją surasti nesunku. Gremi nesunkiai galima pasiekti maršrutiniu mikroautobusu arba pakeleivinga mašina iš Telavi ar Kvareli.
© 2015 J.D.Endriukaitis