Breti vienuolynas

Breti (ბრეთი) - kaimas Agmosavleti Prone kairiajame krante, 710 m aukštyje, 7 km į šiaurę nuo Kareli, 3 km į šiaurę nuo kelio Tbilisi-Batumi.
Kaimas pateko į Gruzijos cerkvės istoriją, kai čia VI amžiaus viduryje apsigyveno vienas iš asirų tėvų - Piros iš Breti. Jis čia įkūrė vienuolyną.

Breti vienuolynas Breti vienuolynas Breti vienuolynas
Breti vienuolynas Breti vienuolynas Breti vienuolynas
Author:Giorgi Kiladze Author:l.chom Author:Lasha_Gabelia

Kaime yra dvi senos cerkvės. Viena iš jų, Breti vienuolyno Šv.Giorgi cerkvė yra kaimo viduryje. Pagal legendą, iš cerkvės ėjo slaptas tunelis po upe į Šv.Trejybės cerkvę ant kalno. Ši cerkvė dabar pusiau sugriuvusi. 2003 metais, remontuojant Šv.Giorgi cerkvę, tikrai buvo rasti kažkokio tunelio likučiai.
Šv.Giorgi cerkvė pastatyta VIII-IX amžiuje, bet, gali būti, kad jos šiaurinė dalis pastatyta Tėvo Pyros laikais.

Cerkvė ne kartą buvo atnaujinama ir remontuojama. Iš pirminės cerkvės išliko tik keletas fragmentų. Labai pakeistas cerkvės vidus. Prieangis buvo sugriuvęs ir atstatytas. Tik apatinės sienų dalys ir apsidė nepakeistos.
Piros laikų cerkvė buvo mažytė, žema, paprastų ir primityvių formų, jos viduje tamsu tai pilnai tiko asketiškiems asirų tėvams.

Breti vienuolynas Breti vienuolynas Breti vienuolynas
Breti vienuolynas Breti vienuolynas Breti vienuolynas
Author:Stettiner Author:dato0122 Author:dato0122

Dabartinės cerkvės vidus gana platus, jį dalina du stulpai. Cerkvėje yra trys langai - vienas vakaruose ir du - pietuose. Cerkvėje yra trys durys - šiaurėje, vakaruose ir pietuose. Sienos XIX amžiuje padengtos plonu tinko sluoksniu.
Cerkvės išorinės sienos remontuotos ne kart, bet išlaikė pirminę struktūrą, išliko ir cerkvės bendras planas, tik vėliau pietvakariniame kampe buvo pristatyta varpinė.

Gruzija

Viduramžiais cerkvė keletą kartų buvo kruopščiai remontuota. Cerkvę remontuojant XIX amžiuje ji buvo kiek perstatyta, XX amžiaus pabaigoje cerkvei gražinta ankstesnė išvaizda. Neseniai cerkvė buvo suremontuota dar kartą, ištapyta naujomis, simpatiškomis freskomis.
Šiauriniame cerkvės priestate yra manomas Piros iš Breti kapas, jo ikona ir freskos kuriose pavaizduoti asirų tėvai.

© 2015 J.D.Endriukaitis