Chertvisi tvirtovė. Samcche-Džavacheti

Chertvisi tvirtovė (ხერთვისის ციხე) gerai žinoma ir dažnai fotografuojama Pietų Gruzijos tvirtovė, 15 km prieš Vardziją, todėl turistai važiuodami į Vardziją būtinai pravažiuos pro Chertvisi tvirtovę.
Metraštininkas Leonti Mroveli, kuris rėmėsi žodine tradicija, rašė, kad Aleksandras Makedonietis, savo žygio į rytus metu buvo apsiautęs Chertvisi tvirtovę. Tai tik mitas - mokslininkai neigia Aleksandro Didžiojo buvimą Užkaukazėje.

Tvirtovė stovi senovėje buvusių svarbių prekybos kelių sankryžoje, todėl čia ir gilioje senovėje turėjo būti įtvirtinimai. Žinoma, kad tvirtovė jau buvo XII amžiuje ir stipriai nukentėjo nuo žemės drebėjimo, kaip ir kaimyninė Vardzija. Iki XVI amžiaus tvirtovę valdė Kamkamidzeni, Chertvosarni, Amatakiani arba Šalikašvili feodalų giminės. 1578 metais tvirtovę užėmė turkai, vėliau čia buvo Otomanų imperijos administracijos vieneto centras. 1624 metais tvirtovę šturmavo Georgi Saakadze, 1771 metais ją užėmė karalius Irakli II. 1828 metais tvirtovę užėmė rusų kariuomenė.

Chertvisi tvirtovė Chertvisi tvirtovė Chertvisi tvirtovė

Tvirtovė stovi ant aukštos didelės uolos Paravani upės krante, šalia jos santakos su Mtkvari. Tvirtovė keletą kartų buvo perstatyta, tai galima nuspręsti pagal ankstyvųjų viduramžių statybos sluoksnius. Tvirtovę sudaro viršutinė citadelė ir beformė siena žemiau. Tvirtovė ištįsusi apie 180 m iš vakarų į rytus. Žemutinės tvirtovės siena neaukšta, išlikę tik jos fragmentai.

Gruzija

Takas į tvirtovę prasideda prie kelio į Vardziją, užlipti juo iki tvirtovės nėra sunku. Takas atveda prie pietinės tvirtovės pusės, kur yra nedideli vartai. Viršutinė citadelė sąlyginai dalinasi į tris dalis, vartai yra į vidurinę dalį. Už vartų, kairėje, didelis bokštas. Atkreipkite dėmesį į praėjimą po bokštu dešinėje - ten išliko tvirtovės tualetas. Vanduo į tvirtovę patekdavo tuneliu iš šiaurės vakarų pusės. Už bokšto ir žemyn yra nedidelė cerkvė, galimai pastatyta X amžiuje.
Nuo vartų į dešinę - nedidelė laukymė ir dar vienas bokštas.
Tvirtovės sienos gerai išsilaikiusios, bet ant jų užlipti beveik niekur neįmanoma.

Chertvisi tvirtovė Chertvisi tvirtovė Chertvisi tvirtovė

Į Chertvisi iš Achalciche yra geras, naujas asfaltuotas kelias. Chertvisi galima pasiekti "maršrutke" Achalciche-Achalkalaki arba specialia "maršrutke" į Vardziją, bet jos važinėja gana retai. Daugelis nevažiuoja specialiai tvirtovės apžiūrai, kai kam užtenka ją pamatyti per autobuso langą.

Chertvisi tvirtovė Chertvisi tvirtovė Chertvisi tvirtovė
© 2014 J.D.Endriukaitis