Zestafoni miestas

Zestafoni (ზესტაფონი) - miestas Imeretijos žemumos rytuose, prie Kvirila upės, 160 m aukštyje, Zestafoni municipaliteto administracinis centras.
Istoriniuose šaltiniuose miestas minimas nuo XVI amžiaus. XIX amžiaus 20-aisiais čia buvo rusų kariuomenės kazokų postas. Ilgą laiką regiono centru buvo Šoropani miestelis, net rusų valdymo metais čia buvo Šoropani apskritis. Pastačius Tbilisi-Poti geležinkelį ir jo atšaką į Čiatura, čia pastačius stotį, tada vadinta Kvirila, ir Čiatura mangano rūdą pradėjus transportuoti pro ją, gyventojų skaičius išaugo. 1917 metais gyvenvietę pervadino į Džugeli. Sovietų laikais miestas pavadintas Zestafoni, miesto teisės jam suteiktos 1926 metais. 1933 metais mieste pastačius Ferolydynių gamyklą miestas tapo svarbiu Gruzijos industriniu centru. Dabar Zestafoni gyvena virš 24 tūkstančių žmonių.

Miestas yra prie Tbilisi-Poti geležinkelio, pagrindiniai keliai jį jungia su Kutaisi (38 km), Teržola (14 km), Čiatura (38 km), Chašuri (64 km), Charagauli (per Dzirula, 21 km) ir Bagdati (24 km).

Zestafoni panorama Zestafoni. Ferolydynių fabrikas Zestafoni. Agmašenebeli gatvė
Zestafoni panorama Zestafoni. Ferolydynių fabrikas Zestafoni. Agmašenebeli gatvė
Author:V.Tsagareishvili Author:V.Tsagareishvili Author:V.Tsagareishvili

Miestas industrinis, nuobodus, jo pakraščiuose nemaža apleistų pramonės pastatų, vaizdas gana niūrus, nors miesto centras gana tvarkingas. Mieste, išskyrus muziejų, įdomesnių objektų nėra, yra 4 nesenos statybos cerkvės. Turistai į Zestafoni specialiai nevažiuoja, bet būtinai pravažiuoja keliaudami iš Tbilisio į Kutaisį.

Gruzija

Zestafoni yra abiejuose Kvirila upės krantuose; jo centras - apie 1 km ilgio ir apie 200 m pločio atkarpa dešiniajame upės krante. Kita miesto dalis - pramonės pastatai ir vienaukščiai-dviaukščiai namai.
Miesto centras iš šiaurės apribotas geležinkeliu, kiek į vakarus nuo centro yra gana didelis miesto turgus.

Zestafoni panorama Zestafoni Šv.Jono Krikštytojo cerkvė Zestafoni. Agmašenebeli gatvė
Zestafoni panorama Zestafoni Šv.Jono Krikštytojo cerkvė Zestafoni. Agmašenebeli gatvė
Author:V.Tsagareishvili Author:V.Tsagareishvili Author:V.Tsagareishvili

Kelias E60 nuo Tbilisio pusės miesto pradžioje pasuka į dešinę, tiltu kerta Kvirila upę, eina miesto šiauriniu pakraščiu ir miesto pabaigoje atsiremia į kelio žiedą. Prie jo yra autobusų stotis, į dešinę kelias veda į Kutaisį.
Jeigu norite pažiūrėti miesto centrą, tai miesto pradžioje praleidžiate pirmąjį tiltą, važiuojate tiesiai. Už antrojo tilto prasideda pagrindinė miesto Agmašenebeli gatvė. Už 400 m nuo tilto yra geležinkelio stotis. Ji, ir aikštė prie jos, - pats miesto centras. Į vakarus nuo stoties Agmašenebeli gatvėje - miesto parkas ir turistui reikalingos įstaigos: bankų filialai, maitinimo įstaigos, parduotuvės.
Apsigyventi mieste galima: Guesthouse Zestafoni, Puškino gatvė (kairiajame upės krante) Nr.43 (nuo 15 GEL) ir Hotel Zestafoni, Tamar Mepe gatvė (kelias E60, Tbilisi-Kutaisi), Nr.1 (nuo 25 GEL).

Zestafoni geležinkelio stotis Zestafoni Zestafoni turgus
Zestafoni geležinkelio stotis Zestafoni. Ferolydynių kombinatas Zestafoni turgus
Author:toko-22 Author:J.Endriukaitis Author:zestafoni ge

Zestafoni muziejus yra miesto centre (Agmašenebeli gatvėje, Nr.25). Jame eksponuojami akmens, bronzos ir geležies amžiaus eksponatai: dirbiniai iš titnago, ginklai ir buitiniai padargai, bronzinės sagtys, ietigaliai, kolchidiški kirviai, papuošalai, numizmatika, keramika, XII amžiaus šarviniai marškiniai, viduramžių kasdienio gyvenimo daiktai, vietinių menininkų darbai, XIX amžiaus dokumentai ir nuotraukos.
Muziejus dirba: kasdien, išskyrus šeštadienius ir sekmadienius, 10:00-18:00. Bilieto kaina - 0,50 GEL (su gidu - 5 GEL).

© 2015 J.D.Endriukaitis