Batumi

Batumi miestas

Batumi (ბათუმი) - Adžarijos autonominės respublikos sostinė, didžiausias Gruzijos uostas, trečiasis pagal dydį šalies miestas. 2013 metais Batumyje gyveno 180 000 žmonių.
Miestas išsidėstęs 1-1,5 km pločio Juodosios jūros pakrantės lygumoje, ištysęs 7 km tarp Korolisckali ir Čorochi upių iš šiaurės rytų į pietvakarius.
Miesto klimatas yra subtropinis su šiltomis ir sausomis žiemomis ir drėgnomis šiltomis vasaromis. Vidutinė metinė temperatūra 14,5° C, sausio 7,1° C, rugpjūčio 23,2° C. Vidutinis metinis kritulių kiekis 2560 mm, vidutinis santykinis drėgnumas 81%. Mieste dažnai būna stiprios liūtys, sniegas žiemą iškrenta retai ir greitai ištirpsta. Nuo Juodosios jūros dažnai pučia brizas, todėl mieste nėra labai karšta.
Po 2004 metų Rožių revoliucijos Batumį nuspręsta paversti pagrindiniu Gruzijos kurortu, mieste prasidėjo masinės statybos ir rekonstrukcija. Miestas buvo visiškai perstatytas, jame pristatyta daug modernios architektūros pastatų, skulptūrų, fontanų ir kt.

Miestas yra stačiakampio išplanavimo, todėl orientuotis jame nėra sunku. Čavčavadze gatvė dalina miestą į dvi dalis - šiaurinę ir pietinę. Pietinėje miesto dalyje nieko įdomaus, šiaurinėje yra senojo (XX amžiaus pradžios) miesto dalis. Labai senų pastatų mieste nėra, seniausias - 1866 metais pastatyta mečetė. Senąjį miestą iš šiaurės riboja Ninošvili gatvė, anksčiau buvusi krantinė; iš pietų - Čavčavadze gatvė; iš vakarų - Važa Pšaveli gatvė, iš rytų - uostas.
Senąjį miestą į dvi dalis dalina Baratašvili gatvė, į rytus nuo jos beveik viskas restauruota ir sukultūrinta, į vakarus - dar ne iki galo sutvarkyta.

Batumio Meno ir Muzikos centras
Batumio Meno ir Muzikos centras
Author:jezevec
Batumio Meno ir Muzikos centras
Batumio katalikų bažnyčia
Author:Sebastian W. Bauer
Batumio Meno ir Muzikos centras
Čača bokštas
Author:Ethem Alp

Iš Kobuleti, Tbilisio pusės į miestą įvažiuojama pagrindine Gogebašvili gatve. Gatvė eina jūros pakrante, jos pradžioje dešinėje yra "Sanapiro" viešbutis, kairėje - gražus, didelis Batumio Meno ir Muzikos centro pastatas, kiek toliau - Batumio Centrinė geležinkelio stotis. Už 1,5 km dešinėje pusėje prasideda Batumio uostas, dar už 1,3 km, gatvės dešinėje stovi nauja modernios architektūros katalikų bažnyčia, apie 200 m į pietus nuo jos, Majakovskio gatvėje - senoji autobusų stotis. Už 400 m nuo bažnyčios, dešinėje gatvės pusėje lyninio keltuvo apatinė stotis, kairėje - į Gogebašvili gatvę atsiremia kita pagrindinė miesto arterija - Čavčavadze gatvė.

Gruzija

500 m nuo sankryžos, dešinėje gatvės pusėje - Batumio uosto keleivių terminalas, šalia jo, pievoje-aikštėje stovi į varpinę panašus modernus pastatas su laikrodžiu, kažkodėl vadinamas Čača bokštu. Už aikštės stovi aukštas Alfabetinis bokštas, šalia jo Stebuklų parkas, 43 aukštų pastatas "Porta Batumi Tower" ir didelis Kempinski viešbutis. Čia prasideda Rustaveli prospektas, Ninošvili gatvė ir Pajūrio Bulvaras.

Alfabetinis bokštas
Alfabetinis bokštas
Author:Ahmet Semen
Bulvaro pradžia. Stebuklų parkas
Bulvaro pradžia. Stebuklų parkas
Author:PlamenB
Pajūrio Bulvaras
Pajūrio Bulvaras
Author:Vyacheslav L

Pajūrio Bulvaras prasideda Stebuklų parke, kuriame yra dekoratyvinis švyturys ir apžvalgos ratas, paraleliai paplūdimiui tęsiasi 7,5 km, net iki Čorochi upės žiočių. Už 2,5 km į Bulvarą įsilieja Rustaveli prospektas, iki čia paraleliai Bulvarui nutiestas dviračių takas. Kairėje Bulvaro pusėje - ilgas (apie 0,5 km) Ardagani ežeras, 0,8 km nuo ežero pabaigos, kairėje Bulvaro pusėje - Vandens pramogų parkas, dar už 0.5 km - Pajūrio parkas, nuo kurio pabaigos jau netoli iki aerouosto pakilimo tako. Tarp ežero ir parko - didelis Colosseum Marina viešbutis ir kiek mažesni Marina Hotel ir Europark Palace Hotel.
Bulvaras populiari pasivaikščiojimų ir poilsio vieta, vietomis prie jos narveliuose galima pamatyti papūgas, antis, gerves. Prie Bulvaro daugybė kavinių ir lauko kavinukių, ledų, čia yra, gana neblogo greičio, nemokamas Wi-Fi.
Ninošvili gatvė yra apie 900 m ilgio, eina paraleliai Pajūrio Bulvarui ir Rustavelio prospektui. Gatvė prasideda prie "Porta Batumi Tower" pastato, jos pradžioje, kairėje gatvės pusėje, Radisson Blu dangoraižis, priešais jį, dešinėje gatvės pusėje, Batumi Technologijos universitetas, šalia jo modernios architektūros dangoraižis, - kiek už jo nedidelis Turizmo informacijos centras, šalia jo dviračių nuomos punktas, kiek toliau, kitoje gatvės pusėje - Inturisto viešbutis. Gatvė susilieja su Bulvaru kiek toliau už Batumio universiteto.

Batumio Dramos teatras
Batumio Dramos teatras
Author:Vyacheslav L
Rustaveli prospektas
Rustaveli prospektas
Author:Murad Ahmadzada
Sheraton viešbutis
Sheraton viešbutis
Author:SurgeonSukhumi

Rustaveli prospektas prasideda nedideliame žiede į kurį atsiremia Gogebašvili ir Zviad Gamsachurdija gatvės. Prospekto pradžioje, kairėje pusėje, didelis Dramos teatro pastatas, priešais jį - padidinta Cromi auksinio liūto kopija, aikštėje prie jo - Neptūno fontanas su erotine potekste, beveik tiksli Bolonijos fontano kopija. Už 200 m nuo žiedo prospektą kerta Konstantin Gamsachurdija gatvė, dar už 450 m - sankryža su Važa Pšaveli gatve, prie jos Sheraton Hotel dangoraižis ir 1906 metais pastatyta Šv.Barboros cerkvė. Dar už 250 m prospektą kerta Melikišvili gatvė, joje yra centrinis įėjimas į Gegužės 26 parką. Nuo sankryžos, kaire prospekto puse, apie 500 m tęsiasi Gegužės 26 parkas, jo pabaigoje - Batumio delfinariumas. Priešais parką, kitoje prospekto pusėje - Batumio universitetas ir Hilton Batumi dangoraižis. Dar už 700 m prospektas baigiasi prie Pajūrio Bulvaro.
Prospekte ir prie jo daug kavinių ir restoranų, jaukių skverų, skulptūrų, ir be minėtų, dar keletas mažesnių viešbučių.

Europos skveras
Europos skveras
Author:majasa
Medėjos skulptūra
Medėjos skulptūra
Author:zaza saladze
Memed Abašidze gatvė
Memed Abašidze gatvė
Author:Gela Vasadze

Memed Abašidze prospektas prasideda nuo Gogebašvili gatvės, netoli Čača bokšto, eina lygiagrečiai Rustaveli prospektui, į pietus nuo jo. Gatvės pradžioje, kairėje gatvės pusėje, yra visiškai neįdomus adžarų musulmonų kunigaikščio Memed Abašidze (1873 - 1937) namas-muziejus. 450 m nuo gatvės pradžios, dešinėje jos pusėje - Europos skveras ir didelė Medėjos skulptūra, už 600 m gatvė atsiremia į pagrindinius Gegužės 26 parko vartus.
Gatvėje yra įdomios architektūros "Apollo" kinoteatras, keletas bankų, centrinis paštas ir keletas kavinių. Netoliese, į pietus nuo prospekto, paraleliai einančioje Gorgiladze gatvėje, yra cirkas ir name Nr.8 - Batumio Meno muziejus. Gorgiladze gatvėje yra keletas bankų, viešbučių ir kavinių. Taip pat joje, name Nr.18, yra kavinė "Laguna", kurioje gaminami vieni skaniausių Adžarijoje adžariški chačiapuriai.

Šv.Nikolas cerkvė
Šv.Nikolas cerkvė
Author:majasa
Piazza aikštė
Piazza aikštė
Author:majasa
Piazza aikštė
Piazza aikštė
Author:köfteci enişte

Parnavaz Mepe gatvė prasideda nuo Gogebašvili gatvės, netoli Batumio uosto keleivių terminalo. 1,9 km ilgio gatvė kerta visą senąjį miestą nuo jūros iki naujųjų statybų, dalinai suremontuota ir sukultūrinta. 200 m nuo gatvės pradžios, dešinėje jos pusėje, yra dryžuota graikų Šv.Nikolas cerkvė pastatyta 1871 metais, vienas iš seniausių pastatų mieste. Priešais ją - Chareba kompanijos vyno parduotuvė, ir viena gražiausių Batumio vietų - itališko stiliaus Piazza aikštė, už jos - Piazza viešbutis. Iki Baratašvili gatvės gatvė visiškai sutvarkyta, toliau - tankiai apsodinta eglaitėmis. Už 700 m nuo aikštės, dešinėje gatvės pusėje - Adžarijos turizmo ir kurortų departamentas. Gatvėje yra keletas viešbučių, kavinių ir restoranų.

Batumi Plaza
Batumi Plaza
Author:Z.Nemsitsveridze
Tbilisio aikštė
Tbilisio aikštė
Author:Arthur Ghazaryan
Batumio soboras
Batumio soboras
Author:M.GHavtadze

Čavčavadze gatvė - viena iš pagrindinių miesto gatvių, dalijanti miestą į dvi dalis - į šiaurę nuo jos senasis miestas, į pietus - naujasis. Gatvė prasideda prie uosto, nuo Gogebašvili gatvės, čia stovi obeliskas, prie jo įprastai būriuojasi priemiestinės "maršrutkės". Už 350 m nuo gatvės pradžios yra sankryža su Baratašvili ir Cereteli gatvėmis, šioje gatvės atkarpoje yra gipermarketas "Goodwill", nemažai valiutos keityklų ir didelis prekybos centras "Batumi Plaza". Prie sankryžos yra Tbilisio aikštė - sąlyginis miesto centras. Netoli sankryžos yra 1897 metais pastatytas Batumio soboras, buvusi katalikų bažnyčia, dabar - pravoslavų.
Už 400 m nuo sankryžos, dešinėje gatvės pusėje stovi TBC banko pastatas, buvusi senoji geležinkelio stotis. Čavčavadze gatve kadaise ėjo geležinkelis, dabar jo vietoje veja. Už 400 m nuo banko, name Nr.77, yra Batumio archeologijos muziejus. Už 700 m gatvę kerta Gribojedovo gatvė, čia gatvė keičia pavadinimą į Tbel-Abuseridze, kuri palaipsniui virsta keliu į Batumio aerouostą ir Sarpi.

Batumio mečetė
Batumio mečetė
Author:Osman Ünlü
Kutaisi gatvė
Kutaisi gatvė
Author:Osman Ünlü
Kutaisi gatvė
Kutaisi gatvė
Author:CKira

Kutaisi gatvė prasideda nuo Melašvili gatvės, eina paraleliai Gogebašvili gatvei, per kvartalą nuo jos. Kutaisi gatvė yra viena seniausių Batumyje, apie 500 m ilgio, joje keletas kavinių ir viešbučių. Už 350 m nuo jos pradžios, ją kerta neilga Chulo gatvė, dar už 50 m. dešinėje gatvės pusėje, stovi Orta-Achmed-Paša mečetė, seniausias Batumio pastatas, pastatyta 1866 metais. Mečetė panaši į paprastą dviejų aukštų namą su minaretu.
Aplink mečetę, Kutaisi ir Chulo gatvėse įsikūrė turkų kvartalas, čia yra turkų restoranai ir šaurminės, čia gamina skaniausią Batumyje kavą. Kutaisi gatvė atsiremia į nedidelį skverą, kuriame įprastai pardavinėja ačmą su kava.
Einant Chulo gatve į rytus, už sankryžos su Zviad Gamsachurdija gatve, dešinėje gatvės pusėje, yra sunkokai pastebimos turkiškos pirtys su apvaliais kupolais.

Važa Pšaveli gatvė
Važa Pšaveli gatvė
Author:Z.Nemsitsveridze
Batumio sinagoga
Batumio sinagoga
Author:Gela Vasadze
Važa Pšaveli gatvė
Važa Pšaveli gatvė
Author:M.HACIHASANO

Važa Pšaveli gatvė prasideda nuo Ninošvili gatvės. Plačios, su daug žalumynų, gatvės pradžioje - Sheraton viešbutis ir Šv.Barboros cerkvė, prie jos gatvę kerta Rustaveli prospektas, už 400 m nuo sankryžos į Pšaveli gatvę atsiremia Džinčaradze gatvė, kurioje, name Nr.4, yra Adžarijos Valstybinis muziejus. Einant toliau Pšaveli gatve, netoliese, kairėje gatvės pusėje stovi 1904 metais pastatyta sinagoga, dar už 250 m gatvė atsiremia į senosios geležinkelio stoties. pastatą. Gatvėje ir prie jos yra keletas kavinių ir viešbučių.

© 2014-16 J.D.Endriukaitis

Batumio istorija

Senovėje dabartinio Batumio vietoje buvo viena iš graikų kolonijų Kolchidos pakrantėje. Ji vadinosi Bathus Limen arba Bathys Limen (t.y. "gili įlanka"), nuo jo ir kilo dabartinis Batumio pavadinimas. Bathys kartais tapatinamas su Portus altus, pažymėtu romėnų kelių žemėlapyje Tabula Peutingeriana.
Pagal archeologų tyrimus, dabartinio Batumio vietoje gyvenvietė prie Karolickali upės jau buvo VIII-VII amžiuje p.m.e. Joje rasta nemažai importuotų daiktų, jų tarpe amforos šukės, tai įrodo didelę antikinės Graikijos įtaką. Valdant imperatoriui Adrianui (117-138) čia buvo romėnų kariniai įtvirtinimai, kurie buvo apleisti Bizantijos imperatoriui Justinianui I (527-565) šiauriau pastačius Petra tvirtovę.
Batumis, arba iki XX amžiaus gruzinų vadintas Batomi, viduramžiais istoriniuose šaltiniuose minimas retai. XV amžiuje Venecijos diplomatai Giosafat Barbaro ir Ambrogio Contarini Batumį vadina Vati arba Vathi. Barbaro pamini, kaip vieną iš dviejų valdovo "Bendian" uostų (kitas - Sebastopolis, dabartinio Suchumio vietoje). Contarini Batumį aprašo kaip pajūrio miestelį aplink tvirtovę. "Bendian" yra iškreiptas Megrelijos kunigaikščių Dadiani titulas Bediani.

1444 metais Burgundijos flotilija, vadovaujama Geoffroy de Thoisy, po nepavykusio kryžiaus žygio prieš Otomanų imperiją, pradėjo piratauti Juodosios jūros rytinėje pakrantėje, kol nebuvo sumušti Vati/Batumi užpuolimo metu. Riteris Geoffroy de Thoisy pateko į nelaisvę, iš kurios buvo paleistas tarpininkaujant Trebizondo imperatoriui Iōannēs IV Megas Komnēnos.
Po Gruzijos karalystės subyrėjimo XV amžiaus pabaigoje, Batumio miestelį ir jo apylinkes valdė Gurijos kunigaikščiai Gurieli. Valdant Kakhaber II Gurieli (1469–1483) Batumį užėmė turkai, bet jo neišlaikė. 1545 metais turkai vėl užėmė Batumį, miestą pirmą kartą 1564 metais išvadavo kunigaikštis Rostom Gurieli, bet greitai vėl jo neteko, Batumis vėl buvo išvaduotas kunigaikščio Mamia II Gurieli 1609 metais. Bet, Otomanų imperijos jūrų blokada privertė Mamia II, pagal 1614 metų sutartį, perleisti Adžariją ir Batumį turkams.

Valdant Otomanų imperijai miestas buvo vadinamas Batoum ir buvo sandžako (rajono) apėmusio Čorochi ir Ačarisckali upių baseinus. Prasidėjo regiono islamizacija, kuri pasibaigė XVIII amžiaus pabaigoje. Geografas Vachušti Bagrationi (1696–1757) Batoum aprašo kaip miestelį su puikia tvirtove, o Prancūzijos konsulas Adrien Dupré, čia apsilankęs 1807 metais, rašė, kad Batoum yra didelis kaimas su 2000 gyventojų, namai išsimėtę jūros pakrantėje ir prie tvirtovės. Batoum buvo gyvas uostas, nemažas Kaukazo vergų prekybos centras.

Gruzija

1828-1829 metų rusų-turkų karo metu, Rusijos generolas bandė užpulti Batoum iš rytų, Ačarisckali upės tapekliu, bet pasiekė tik Chulo.
1863 Otomanų vyriausybė nusprendė Batoum padaryti Lazistano provincijos sostine ir pradėjo naujo miesto statybą į šiaurės vakarus nuo įlankos. Iškyšulyje buvo pastatytas naujas Burun-Tabiya fortas. 1872 metais Batoum gyveno apie 5000 žmonių. Miestą valdė mutasarifas, tiesiogiai pavaldus Trabzono gubernatoriui (vali). Mieste buvo Italijos, Rusijos ir Persijos konsulatai, miestas buvo augančiu prekybos centru. Batoum buvo tipiškas Azijos miestelis, su netvarkingai išsimėčiusias namais ir purvinomis gatvėmis.
1877-1878 metų rusų-turkų karo metu turkai stipriai sutvirtino Batoum ir sėkmingai priešinosi rusų bandymams užimti miestą. Bet, pagal 1878 metų San Stefano sutartį, Batoum ir Adžarija atiteko Rusijos imperijai, tai buvo patvirtinta 1878 metų Berlyno kongrese, bet rusai, spaudžiant Jungtinei Karalystei, buvo priversti Batoum paskelbti laisvu uostu, įtvirtinimai, karo laivyno bazė mieste buvo uždrausti.

1878 metais į miestą įžengė rusų kariuomenė, ir turkų maršalas Derviš-Paša Azizzive aikštėje (dabar Laisvės aikštė) įteikė miesto raktus generolui Dmitrijui Sviatopolk-Mirsky. Miestas iki 1886 metų buvo laisvu uostu, specialaus karinio rajono centru, kol 1883 metais buvo priskirtas Kutaisio gubernijai. 1903 metais buvo įkurta Batumi sritis (oblast) tiesiogiai pavaldi Gruzijos generalgubernatoriui.
1888 metais Batumis gavo miesto teises ir teisę rinkti miesto dūmą ir merą.
Miestas pradėjo sparčiai augti 1883 tiesiant Batumi-Tiflis-Baku geležinkelį, kurio statyba buvo užbaigta 1900 metais. Batumi tapo svarbiausiu Rusijos naftos eksporto uostu Juodojoje jūroje. Miestas labai greitai išaugo: nuo 8671 gyventojų 1882 metais, iki 12 000 - 1889 metais. 1902 metais Batumyje gyveno 16 000 žmonių, apie 1000 jų buvo naftos perdirbimo gamyklos darbininkai.
XX amžiaus pradžioje Batumyje aktyviai veikė social-demokratai, jų agitacija 1902 metais sukėlė masinį streiką Rotšildo naftos perdirbimo gamykloje, įvyko darbininkų demonstracijos (jose sudalyvavo ir Stalinas), išvaikytos kazokų.
Pirmojo pasaulinio karo metu, 1914 metais Batumį apšaudė vokiečių karo laivai Breslau ir Goeben, 1915 metais mieste įkurta laivyno bazė operacijoms prieš Trebizondą.
1918 metų vasario mėnesį Batumį užėmė turkų kariuomenė, kovo mėnesį Sovietų Rusija suteikė Batumio, Karso ir Ardahano musulmonų gyventojams apsisprendimo teisę prisijungti prie Turkijos. Užkaukazės vyriausybė nesėkmingai bandė tam sutrukdyti kovo-balandžio mėnesiais vykusioje Trabzono konferencijoje ir balandžio 14 dieną Turkija aneksavo Batumį. Gegužės 11-26 ir gegužės 31 - birželio 4 dienomis vyko derybos tarp Užkaukazės ir Turkijos vyriausybių ir Turkija pripažino Batumio, Ardahano, Achalciche ir Achalkalaki priklausomybę naujajai Gruzijos Demokratinei Respublikai. 1919 metų pradžioje Batumį užėmė britai ir jo gubernatoriumi paskyrė James Cooke-Collis, kuris iš miesto pasitraukė 1920 metų liepos mėnesį, miestą perleisdamas Gruzijai.
1921 metais, sovietų įsiveržimo metu, Batumį trumpam buvo okupavę turkai, kovo mėnesio viduryje miestą atsiėmė gruzinai, vėliau juos iš čia išstūmė sovietai. Vėliau, pagal Karso sutartį tarp Sovietų Rusijos ir Turkijos, turkai perleido Batumį ir Adžariją bolševikams su sąlyga suteikti autonomiją. Taip atsirado Adžarijos ASSR Gruzijos SSR sudėtyje. 1924 metų gruzinų sukilimo metu Batumis sąlyginai buvo ramus.
Po Sovietų Sąjungos subyrėjimo, 1990 metais, Adžarijos vadovu tapo Aslan Abašidze, kuris, dėl centrinės Gruzijos valdžios silpnumo, ją valdė iki Gruzijos rožinės revoliucijos. 2004 metais Abašidze pabėgo į Rusiją. Iki 2007 metų Batumyje buvo Rusijos 12-oji karinė bazė.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Batumio botanikos sodas

Batumio botanikos sodas (ბათუმის ბოტანიკური ბაღი) - didžiausias (108 ha) botanikos sodas Gruzijoje. Yra ant Juodosios jūros kranto, prie Mcvane Koncchi (მწვანე კონცხი, Žaliojo kyšulio) gyvenvietės, nuo 2011 metų priklausančios Batumio miestui.
Įėjimas į sodą yra netoli Mcvane Koncchi geležekelio stotelės, 8,5 km į šiaurę nuo Batumio centro. Parką lengviausia pasiekti miesto "maršrutke" Nr.31 (stoja prie apatinės keltuvo stoties) arba Nr.150 (stoja prie Tbilisio aikštės). Kelionė kainuoja 0,6 GEL. Parką galima pasiekti "maršrutke" važiuojančia Čakva, Kobuleti kryptimi. Išlipti reikia prieš tunelį, prie posūkio į kelią vedantį į sodą. Nuo posūkio iki įėjimo į sodą - apie 1 km.

Parkas sezono metu dirba 08:00-21:00, ne sezono metu - 09:30-18:00. Bilieto kaina 10 GEL, gidas - 30 GEL.

Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:Z.Nemsitsveridze
Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:Z.Nemsitsveridze
Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:Z.Nemsitsveridze

Botanikos sodas kūrėsi palaipsniui. 1881 metais prancūzų sodininkas d’Alphonse sukūrė nedidelį egzotišką sodą - dabar tai Žemutinis parkas, nuo kurio prasideda sodo apžiūra. 1892 metais geografas P.Tatarinov šalia užveisė dar vieną sodą, kurį vadino "botanikos sodu" - dabar tai Viršutinis parkas. Pagrindinį botanikos sodą įkūrė rusų geografas A.Krasnov. 1912-14 metais jam pasisekė iš valdžios gauti žemės ir lėšų šiam projektui, kurio pagrindinė idėja buvo aklimatizuoti Adžarijos klimate įvairiausius augalus, vėliau juos masiškai išplatinti po Adžariją. A.Krasnov vienas iš pirmųjų pradėjo auginti arbatą, sugalvojo panaudoti eukaliptus Kolchidos pelkių nusausinimui.

Gruzija

Sovietiniais laikais valdžia suprato botanikos ekonominę naudą ir sodas tapo citrusinių augalų ir arbatos pramonės mokslinių tyrimų centru. 1955 metais d’Alphonse ir Tatarinovo sodus prijungė prie pagrindinio parko ir parką sudarė dvi dalys: "mokslinė" ir "meninė". Tai jaučiasi ir dabar.

Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:Z.Nemsitsveridze
Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:Z.Nemsitsveridze
Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:Z.Nemsitsveridze

Botanikos sodas yra labai didelis - nuo pietinio jo pakraščio iki šiaurinio daugiau kaip 2,5 km, jo viduriu nutiestas asfaltuotas kelias kuriuo galima važiuoti ir dviračiu. Kelias vingiuotas, su pakilimais ir nusileidimais, apie 3 km ilgio, pagrindiniai sodo objektai yra prie jo.
Sodas padalintas į 20 sektorių, beveik prie kiekvieno yra stendas su žemelapiu ir aprašymu. Prie kai kurių augalų taip pat yra lentelės su jų pavadinimais.
Sektoriai: 1 - Apatinis parkas, 2 - Viršutinis parkas, 3 - Pietų Amerikos sektorius, 4 - Citrusinių augalų sektorius, 5 - Rožių sodas, 6 ir 7 - retų augalų sektoriai, 8 - Naujosios Zelandijos sektorius, 9 - bambukų giraitė, 10 - Australijos sektorius, 11 - gėlynas, 12 - Užkaukazės subtropinių augalų sektorius, 13 - Viduržemio jūros sektorius, 14 - Himalajų sektorius, 15 - Meksikos sektorius, 16 - Rytų Azijos sektorius, 17 - Šiaurės Amerikos sektorius, 18 - Pajūrio parkas ir dar du nereikšmingi sektoriai.

dAlphonse vila
d'Alphonse vila
Author:majasa
Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:majasa
Batumio botanikos sodas
Batumio botanikos sodas
Author:majasa

Patys gražiausi - pirmasis ir antrasis sektoriai; labai įdomu nusukti takais nuo kelio, vietomis parkas panašus į tikras natūralias džiungles.
Žemutinis sodas yra pačiuose Botanikos sodo pietuose. Jis prasideda iš kart už bilietų kasos. Jo ilgis iš pietų į šiaurę apie 400 m, plotis - 100-200 m. Jo viduryje yra jo įkūrėjo d'Alphonse vila. Prie jos sezono metu veikia nedidelė kavinė. Žemutinis sodas pats gražiausias, jo landšaftas įvairus, suplanuotas labai kruopščiai. Iš vakarų sodą riboja uolos, jo šiaurės vakaruose, ant skardžio prie jūros, yra apžvalgos aikštelė, nuo kurios į pietų pusę matosi pajūris iki Batumio, į šiaurės - Čakvi paplūdimiai. Čia galima išsinuomoti binoklį. Skardžio apačioje, prie pat jūros eina Poti-Batumi geležinkelis, kuris tuneliu kerta kalvą, tunelio pietinėje pusėje yra Mcvane Koncchi stotelė.

Vaizdas į Čakvi pusę
Vaizdas į Čakvi pusę
Author:Gunaydin Gezginler
Vaizdas į Batumi pusę
Vaizdas į Batumi pusę
Author:majasa
Mcvane Koncchi paplūdimys
Mcvane Koncchi paplūdimys
Author:majasa

Mcvane Koncchi paplūdimys prie Botanikos sodo - beveik kultinė "laukinių" turistų vieta. Prie pat įėjimo į sodą ir geležinkelio stotelės yra apie 500 metrų ilgio žvyro paplūdimys, jame yra neilgas tiltas-molas. Prie jo yra restoranas, keletas šaldytuvų su alumi-vaisvandeniais, nebloga kavinė ir kitos "civilizacijos" gėrybės - šezlongai, skėčiai ir kt. Ši paplūdimio dalis - įprastas paplūdimys su vaikų klyksmais etc.
Šiaurėje paplūdimys atsiremia į uolas, už kurių yra "laukinis" paplūdimys. Sovietiniais laikais už uolų buvo kavinė, į ją vedė uolų pakraštyje, virš jūros, pritvirtintas metalinis takas. Dabar takas surūdijęs, atrodo baisokai, bet juo dar naudojamasi. Drąsuoliai nuo jo šokinėja į jūrą. "Laukinis" paplūdimys iš tikro "laukinis" ne sezono metu, bet sezono metu ir jame nemažai žmonių.
Jeigu akmenimis ir uolomis eiti į šiaurę, už 300 m uolos baigiasi ir prasideda lygus žvyro paplūdimys, kuris tęsiasi apie 3 km į šiaurę iki Čakvi miestelio. Paplūdimys kiek nuobodokas, išskyrus pietinę jo dalį prie uolų.

© 2016-18 J.D.Endriukaitis

Batumio Gegužės 6 parkas

Batumio Gegužės 6 parkas (6 მაისი პარკი) yra miesto centre, tarp Rustaveli prospekto ir Gorgiladze gatvės. Pagrindinis įėjimas į parką yra iš Melkišvili gatvės.
Parko statyba pradėta 1881 metais Batumio karinio gubernatoriaus A.Smekalovo iniciatyva. Vietą parkui išrinko prie pietrytinio Nuri Geli ežero kranto, parko įrengimą pavedė prūsų sodininkui Resleriui ir jo pagalbininkui Rejeriui. Nuo 1885 metų parko įrengimui vadovavo prancūzų sodininkas M. d'Alfonsas. 1888 metais Batumyje apsilankė Rusijos imperatorius Aleksandras III, jam taip patiko naujasis sodas, kad jis, kartu su šeimos nariais, čia pasodino keletą medžių. Imperatoriaus garbei sodą pavadino "Aleksandro sodu". Nuo 1889 metų sodu rūpinosi A.Choštarija, tuo metu sodo plotas buvo 7,8 ha, vėliau - I.Gordeziani ir I.Lionidze.

1932 metais sodą pervadino į Kultūros ir poilsio parką, kiek vėliau - į Vaikų parką, dar vėliau - į Pionierių parką. 1933 metais pabaigta graikiško stiliaus kolonados, įėjimo į parką, statyba. 2006 metais parkas pavadintas Gegužės 6 parku. 2006-07 metais parkas rekonstruotas.

Batumio Gegužės 6 parkas
Batumio Gegužės 6 parkas
Author:PlamenB
Batumio Gegužės 6 parkas
Batumio Gegužės 6 parkas
Author:PlamenB
Batumio Gegužės 6 parkas
Batumio Gegužės 6 parkas
Author:PlamenB

Dabar parko teritorija užima 16 ha, jame auga nemažai retų medžių, yra įdomių skulptūrų, fontanų, atrakcionai vaikams, nedidelis zooparkas, akvariumas. Didžiausia parko įžymybė - Batumio delfinariumas. Didžiąją parko dalį užima Nuri Geli ežeras, kuriame galima pasiirstyti valtimi (pusvalandis - 5 GEL), ar tiesiog pailsėti ant suoliuko šimtamečių medžių pavėsyje.
Įėjus į parką pro centrinį įėjimą, dešinėje yra atrakcionai vaikams, kiek toliau už jų - nedidelis zoosodas. Įdomios architektūros delfinariumo pastatas yra už ežero, parko šiaurės vakarų kampe, šalia jo - akvariumo pastatas.

Batumio delfinariumas
Batumio delfinariumas
Author:majasa
Batumio delfinariumas
Batumio delfinariumas
Author:Pogromca Gašnič
Batumio delfinariumas
Batumio delfinariumas
Author:majasa

Delfinariumas įkurtas 1975 metais, buvo pirmasis delfinariumas Sovietų Sąjungoje ir vienas iš didesnių delfinariumų pasaulyje. Delfinariumas, po 20 metų pertraukos, vėl atidarytas 2011 metais naujame pastate.
Delfinų šou dalyvauja 8 delfinai, programoje 30 numerių: 3 šokiai su lankais ir kamuoliais, balansavimas ant uodegų ir kt.
Vasarą vyksta 3 pasirodymai per dieną: 14:00, 17:00 ir 20:00. Ne sezono metu pasirodymai vyksta tik šeštadieniais ir sekmadieniais 17:00.

Gruzija

Tribūnose telpa 700 žiūrovų, bilietas į delfinų šou kainuoja 15 GEL.
Taip pat delfinariumas siūlo plaukiojimą su delfinais. 15 minučių vaikams nuo 3 iki 16 metų kainuoja 100 GEL, 16 metų ir vyresniems - 150 GEL.
Be delfinų delfinariume gyvena Kalifornijos jūrų liūtai.

Įėjimas į Gegužės 6 parką
Įėjimas į Gegužės 6 parką
Author:majasa
Batumio akvariumas
Batumio akvariumas
Author:Pogromca Gašnič
Batumio akvariumas
Batumio akvariumas
Author:Martin Becker

Akvariumas įkurtas 1966 metais, yra ilgame 2 aukštų pastate, bilietas į jį kainuoja 2 GEL.
Pastate yra daug įvairaus dydžio akvariumų, kuriuose gyvena įvairiausios žuvys: apie 100 rūšių gėlavandenių Gruzijos žuvų, Juodosios jūros žuvys, dekoratyvinės žuvys, egzotiškos žuvys iš Amazonės baseino ir Pietryčių Azijos.
Zoosodas įkurtas 1937 metais, bilietas į jį kainuoja 2 GEL. Zoosodas padalintas į 3 sektorius. A sektoriuje gyvena Japonijos makakos, mandrilai, makakos rezus. Gumbolto šeriuotosios beždžionės, De Braso beždžionės, naktinės beždžionės, pavianai, babuinai, katininiai ir vari lemūrai, papūgos: noble, žako, geltonkaktės amazonės, 2 rūšių kakadu ir 3 rūšių aros; B sektoriuje - raudonosios kengūros; C sektoriuje - elniaožės gazelės, Kaukazo stirnos, zebrai, dėmėtieji elniai, elniai aksiai.

© 2016 J.D.Endriukaitis

Batumio lyninis keltuvas

Batumio lyninis keltuvas "Argo" baigtas statyti 2013 metų vasarą ir iš karto tapo populiarus. Apatinė keltuvo stotis yra jūros pakrantėje, netoli uosto, Gogebašvili gatvėje, prie sankryžos su Čavčavadze gatve; viršutinė stotis - ant Ananuri kalno (262 m). Atstumas nuo apatinės iki viršutinės stoties 2586 m, kabinos juda 5m/s greičiu ir į kalną pakyla per 10 minučių. Keltuvą valdo austrų kompanija "Doppelmaer", yra 9 aštuonvietės kabinos, per valandą keltuvas gali aptarnauti 245 žmones. Tai nėra daug, todėl kartais prie keltuvo susidaro eilė.

Keltuvas veikia nuo 11:00 iki vidurnakčio, bilietas į abi puses kainuoja 10 GEL. Vakare (nuo 18:00) bilietai keletu larių brangesni.

Keltuvo apatinė stotis
Keltuvo apatinė stotis
Author:Pogromca Gašnič
Keltuvo viršutinė stotis
Keltuvo viršutinė stotis
Author:Pogromca Gašnič
Keltuvo viršutinė stotis
Keltuvo viršutinė stotis
Author:PlamenB

Nuo apatinės stoties kabina pradžioje staigiai kyla į viršų, vėliau juda beveik paraleliai žemei. Apačioje - miesto kvartalai prie uosto, toliau - kaimiškas miesto pakraštys, toliau Feria kaimo namai. Kabina juda įvairiame aukštyje nuo žemės, didžiausias aukštis - 56 m yra prie trečiosios atramos, prie antrosios - 40 m, prie kitų šešių atramų aukštis mažesnis.

Gruzija

Prie viršutinės keltuvo stoties yra keletas kavinių ir suvenyrų parduotuvėlių, apžvalgos aikštelė, vyno parduotuvė ir cerkvė.

Batumio lyninis keltuvas
Batumio lyninis keltuvas
Author:PlamenB
Batumio lyninis keltuvas
Batumio lyninis keltuvas
Author:edo turmanidze
Batumio lyninis keltuvas
Batumio lyninis keltuvas
Author:PlamenB

Apžvalgos aikštelė didelė, kiek išlenkta, todėl miestas matosi tik nuo jos krašto. Nuo aikštelės geru oru matosi visas Batumis nuo Čorochi upės iki Botanikos sodo.
Pirmame stoties aukšte yra gana jauki kavinė, bet kainos joje didelės, kavos puodelis kainuoja 4-5 GEL.
Vyno parduotuvėje yra neblogas vynų pasirinkimas, bet kainos čia užkeltos apie 30%. Taigi čia galima gerti vyną ir grožėtis saulėlydžiu.

© 2016 J.D.Endriukaitis